Zmeny v zákone o cestnej premávke prinášajú mnohé novinky pre cyklistov

Celý článok je na http://www.cyklodoprava.sk/zmeny-v-zakone-o-cestnej-premavke-prinasaju-mnohe-novinky-pre-cyklistov/

Od 1. decembra 2019 sú v platnosti nové zmeny v Zákone 8/2009 o cestnej premávke, týkajúce sa aj pre cyklistov:  Zadefinovanie elektrokolobežky a práva a povinnosti jej používania na cyklistických cestičkách Požívanie alkoholu u cyklistov Používanie reflexných prvkov u cyklistov Používanie prilby pre cyklistov. Pozrime sa na presné znenia: Zadefinovalo sa, že jazdec na elektrokolobežke nie je chodec: §2 ods…

Ktori odbornici na cyklisticku dopravu nie su stotozneni s tym, ze sa pri odseku o alkohole zmenilo zastavane uzemie na obec? Ved ide o kozmeticku upravu, ktora akurat urcite zjednodusuje vyklad toho, akeho uzemia sa to tyka, ako pre cyklistu, tak aj pre pripadneho policajta :slight_smile: (Davnejsie to bolo na tomto portali kritizovane, ze cyklista by mal poznat uzemny plan: http://www.cyklodoprava.sk/kde-mozu-cyklisti-jazdit-pod-vplyvom-alkoholu/ )

Za mna by aj stalo za zmienku aj to, ze niektore zmeny vznikli prave na zaklade hromadnej propomienky obcianskeho zdruzenia, ktore je clenom platformy, s podporou cyklistickej verejnosti, ale to prekusnem :wink:

Dan, súhlasím, že tieto “publicitné” veci si ešte musíme nastaviť, zvyši to hodnotu článkov a aj to trošilinku pomôže propagácii.
Ale autor článku asi nevie, že a ktoré zmeny vznikli na základe hromadnej pripomienky Cyklokoalície. Pokiaľ si pamätám, tak to boli prilby a reflexné prvky. Ešte niečo?
Na tú otázku o (ne)stotožnení sa s alkoholom vie odpovedať iba autor @rado.cervienka.

V pohode, text vtedajsej hromadnej pripomienky je pre info tu: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2019/35/hromadne-pripomienky/COO-2145-1000-3-3188526
Priamo boli akceptovane tieto dve pripomienky, dalsie boli prediskutovane a urcite pomohli aj nedavnym zmenam vo vyhlaske, a tiez zmene v parkovani na chodnikoch, ktory sa sice nedotyka cyklodopravy uplne priamo, ale dopravy ako celku, aj tej nemotorovej, pomerne zasadne.

Pri otazke s alkoholom som upozornoval len na fakticku nezrovnalost, a sice ze povolena hladina sa nezmenila, v podstate sa len spresnilo vymedzenie toho uzemia.