Dá sa chodiť do školy bez auta? Áno!

Celý článok je na http://www.cyklodoprava.sk/da-sa-chodit-do-skoly-bez-auta-ano/

Toto síce nie je článok o bicyklovaní, ale k bicyklovaniu vedie.    Text: Andrea Štulajterová, Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica (OCIBB) Foto: Ivan Putiška Článok vám priniesla Cykloplatforma Slovenska Ranný zhon v kombinácii s dopravnou špičkou sa znova stávajú realitou v mnohých rodinách, kde rodičia v úprimnej starostlivosti o bezpečnosť svojich detí majú potrebu vykonávať tzv. „mamataxi“. Do základných škôl aktuálne…

V stredu sme boli s kolegom na polícii na vopred dohodnutom stretnutí, aby sme ich požiadali o súčinnosť pri organizovaní aktivít v rámci Európskeho týždňa mobility. Sľúbili nám pomôcť v škôlke, na besede o bezpečnosti.
Keď sme im oznámili, že obec plánuje pred školou na jeden deň uzavrieť ulicu, aby sme zabránili mam-taxi, zareagovali, že to sa nedá, … Pochopil som to však najmä tak, že oni sa vlastne najviac boja niektorých vodičov, ktorí by im vyvolávali a nadávali. Rovnako reagovali aj na našu žiadosť, aby policajti sprevádzali deti na priechodoch pre chodcov pri ich školách. “Čo by na to povedali vodiči?! Zase by nám nadávali.”
Máme aj my ostatní vytvoriť dojem, že aj nás je masa a začať im vyvolávať a nadávať?

Marián, na toto ti tu nikto spoľahlivo neodpovie, pretože sa to líši mesto od mesta, policajt od policajta.
Podľa mňa je dôležité, či to chce škola - chce, aby sa zavrela ulica?

1 Like

Podla vysledkov TSG by mohli chciet https://www.trafficsnakegame.eu/slovakia/skoly/ivanka-pri-dunaji-zs-m-r-stefanika/ Ak by sme to zovseobecnili na vsetky triedy, tak pri 780 žiakoch a 40% podiele pre IAD to bude v rannej špičke 312 prívozov a 312 ciest dalej do práce/domov a podobne poobede. Spolu teda az okolo 1200 zbytocnych ciest denne v okolí školy, kde sa pohybuje vela detí. Vo Viedni zatvaranie ulice zabralo https://www.dobramesta.cz/aktuality/1006/do-skoly-bezpecne-a-bez-aut.-viden-zrizuje-nove-skolni-ulice.-a-co-cesko Ale ako pise Jano, chceli to hlavne samotne skoly.

2 Likes