1,5 metrový povinný odstup pri obiehaní cyklistu schválený!

Celý článok je na 1,5 metrový povinný odstup pri obiehaní cyklistu schválený! – cyklodoprava.sk

Tak to čo bolo kedysi snom sa stalo skutočnosťou.Povinný 1,5 metrový odstup auta od cyklistu pri obiehaní sa schválil v národnej rade. Slovensko sa zaradilo medzi ďalšie krajiny, kde to s ochranou cyklistov myslia vážne. Ďakujeme! Zajtra má byť dokonca tlačová konferencia, že ochrana cyklistov má byť prioritou! https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=pressConf&id=2643 Share

Dôsledok tejto zmeny zákona bude nasledovný: Kým do súčasnosti sme v jednosmerkách v mestách umožňovali jazdu cyklistov v protismere od voľnej šírky komunikácie 3,5m, od platnosti zákona to už možné nebude. Cyklista idúci po ceste v naozaj minimalistickom ponímaní zaberie šírku 75 cm, pri povolenej rýchlosti 50 km/h musí byť odstup idúceho vozidla minimálne 1m. Šírka najširšieho vozidla je 2,51m a to tiež nemôže ísť po obrubníku. Nech teda ide 24 cm od obrubníka. Spolu to je 0,75+1+2,51+0,24 = 4,5. “Bravóóó tlieskam”. Na dodržanie zákona je potrebné, aby jednosmerky v mestách mali 4,5m, inak tu je povolenie protismerej jazdy cyklistov v rozpore so zákonom. Naozaj sen? Iba ak vlhký, alebo skôr nočná mora dopravných inžinierov a projektantov.

Spresnenie bezpečného odstupu sa jasne týka iba predchádzania, na protismernú jazdu v jednosmerkách nebude mať vôbec žiaden vplyv.

1 Like